Trabzonspor Şanlı Tarihi

Trabzonspor geçmiş yıllarda olaylı da olsa birkaç takımın birleşimi halinde kurulmuş olan Anadolu kulübüdür. Trabzonspor kurulmadan önce Karadeniz’de var olan İdmanocağı ve İdmangücü takımları bu isimler ile liglerde yer almaktaydı. Martıspor ve Karadenizgücü bu bu alanda yer alan takımlardan diğer ikisiydi. Ulusal liglerin daha fazla güçlendirilmesi için bu takımların bir çatı altında toplanması gerekliydi. İdmanocağı’nın anlaşmaya yanaşmaması nedeni ile diğer üç takım birleşerek kendi aralarında Trabzon Gençlik Kulübü’nü 1966’da kurdular. Takımın renkleri en başta kırmızı beyaz olarak belirlendi. 1967 yılında ise İdmanocağı’nın bu ekibe katılması ile birlikte Trabzonspor tamamen kuruldu ve bugünlere kadar ulusal bir kulüp olarak gelebildi. Ali Osman Ulusoy’un ilk başkanlığını yaptığı Trabzonspor kuruluşundan bu yana on altı başkan değiştirmiştir. Takım bu başkanlar ile birlikte günden güne yükselerek ilk şampiyonluk yaşayan Anadolu takımı haline gelebilmiştir. Bugünde büyükler listesinde adının yer alması ile Trabzonspor’un günümüzde başkanlığını Muharrem Usta yapmaktadır. On ikinci sırada 2015-2016 yılını tamamlayan Trabzonspor yeni sezon hazırlıklarına başlamış bulunmaktadır.

 

Trabzonspor ‘ un Sevilen Başkanları

Ali Osman Ulusoy: 1927 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelen Ali Osman Ulusoy Trabzon Ticaret Odası Meclis Başkanlığı’nın yanında 1967 ve 1968 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır. Trabzonspor’a olan desteğinin yanında Ali Osman Ulusoy lojistik ve denizcilik alanları ile de ilgilenmiştir. 1969 ve 1970 yıllarında ise Trabzonspor başkanlığına geri dönerek görevini ikinci kez tekrarlamıştır. 2014 yılının Ekim ayında hayatını kaybeden Ali Osman Ulusoy’un Trabzonspor için yeri oldukça farklıdır.

Rıfat Dedeoğlu: Trabzon doğumlu Rıfat Dedeoğlu tüccarlık yapmak ile birlikte spora olan sevgisini Trabzonspor’a yansıtmış ve 1968-1969 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır. Bir sene aradan sonra 1970 ve 1971 yılları arasında tekrar başkan olarak seçilen Rıfat Dedeoğlu bu yıllarda da Trabzonspor’a başkanlık yapmış ve 2004 yılında hayatını kaybetmiştir.

Suat Oyman: 1905 yılında dünyaya gelen ve kaymakamlık mesleğini sürdüren Suat Oyman 1971 ve 1973 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır. 1982 yılında hayatını kaybeden Trabzonspor eski başkanı Trabzon’da belediye başkanlığı da yapmıştır.

Salih Erdem: Trabzonspor’un birinci lige yükseldiği dönemde başkanlık yapan Salih Erdem Trabzon doğumludur. Trabzonspor’un beşinci başkanı olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Şamil Ekinci: 1941 Ankara doğumlu Şamil Ekinci Trabzonspor’un yedinci başkanıdır. Şamil Ekinci Trabzonspor’a 1975 ve 1980 yılları arasında beş sene başkanlık yapmış ve Trabzonspor bu dönemde birçok kupa kazanmış şampiyonluk yaşamıştır. Şamil Ekinci’nin başkanlık yaptığı dönemde Trabzonspor dört kez lig şampiyonu olmasının yanında iki defa Türkiye Kupası kazanmış ve beş defa Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanmıştır. Bunun yanında bu beş senelik dönemde takım iki defa Başbakanlık Kupası kazanarak başarısını en üst düzeye taşımıştır. 1980 yılı itibari ile Şamil Ekinci başkanlığını Ahmet Celal Ataman’a devrederek görevinden çekilmiştir. Trabzonspor için bu kadar başarı sağlayan Şamil Ekinci için Trabzonspor tarafından bir müze yaptırılmıştır. Taraftarın da büyük sevgisini kazanan Şamil Ekinci öze dönüş hareketinin de öncüsüdür.

Ahmet Celal Ataman: 1980 ve 1981 yılları arasında başkanlık yapan Ahmet Celal Ataman ile Trabzonspor Türkiye futbol ligi birinciliği elde etmiştir.

Mustafa Günaydın: 1945 yılında Trabzon’da doğan Mustafa Günaydın 1981 ve 1982 yıllarında Ahmet Celal Ataman’dan sonra Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır. Aynı zamanda iş adamı olan Mustafa Günaydın yiğeni daha sonraki yıllarda Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır.

Mehmet Ali Yılmaz: 1948 yılında Trabzon’da doğan Mehmet Ali Yılmaz mimarlık ve mühendislik fakültesini bitirerek bu alanda çalışma göstermiş ve bunun yanında 1982 ve 1988 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır. Spor alanına ilgi göstermesinin yanında medya ile de uğraşarak bu alanda da kanal sahibi olmuştur.

Mazhar Afacan: 1988 ve 1989 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapan Mazhar Afacan 1940 yılında dünyaya gelmiş ve Trabzonspor yanında Trabzon içinde farklı faaliyetlerde bulunmuştur. Faaliyetlerin sonunda 2006’da hayatını kaybeden Mazhar Afacan’ın ismi çoğu kez bulunduğu toplantı salonunu da ismi verilmiştir.

Sadri Şener: 1952 yılında Trabzon ilinde dünyaya gelen Sadri Şener 1992 ve 1994 yılları arasında Trabzonspor ‘a başkanlık yaparak dört kupa alınmasını sağlamıştır. Bu dönemde de Trabzon iki sene içerisinde başarılı bir dönem geçirmiştir ve Sadri Şener Trabzonspor taraftarı tarafından unutulmamıştır.

Faruk Nafız Özak: Sadri Şener’den sonra başkanlığa getirilen Faruk Nafız Özak bakanlık ve milletvekilliği ile başkanlık yanında siyaset ile de ilgilenmiştir. 1946 yılında doğan Faruk Nafız Özak 1994 ve 1996 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yapmıştır.

Özkan Sümer: 2000 ve 2003 yılları arasında üç sene Trabzonspor’a başkanlık yapan Özkan Sümer üç takım ile birlikte milli takımında teknik direktörlüğünü yapmıştır. Özkan Sümer başkanlığın, teknik direktörlüğün yanında eski Trabzonspor futbolcusudur.

Atay Aktuğ: Özkan Sümer’den sonra 2003 ve 2005 yılları arasında Trabzonspor başkanlığına gelen Atay Aktuğ Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunudur. Mimarlığının yanında Trabzonspor ile de ilgilenen Atay Aktuğ 2005 yılında görevinden ayrılmıştır.

Nuri Albayrak: 1959 yılında doğan Nuri Albayrak Trabzonspor başkanlığını 2005 ve 2008 yılları arasında yaparak Trabzonspor tarihine eski başkan olarak geçmiştir. Nuri Albayrak aynı zamanda Albayrak Şirketi’nin yönetim kurulu başkanlığını da yapmaktadır.

İbrahim Hacıosmanoğlu: 21 Şubat 1966 yılında Trabzon’da doğan İbrahim Hacıosmanoğlu 2013 ve 2015 yılları arasında Trabzonspor’a başkanlık yaparak eski başkanlar listesinde yer almıştır. Türkiye Futbol Federasyonu seçilmek isteyen İbrahim Hacıosmanoğlu seçilemeden görevinden ayrılmıştır. Trabzonspor başında iken takımın yaptığı galibiyet sayısını da artırmıştır.

Muharrem Usta: 1965 yılı doğumlu olan Muharrem Usta 6 Aralık 2015 tarihi itibari ile Trabzonspor’a başkanlık yapmaktadır. Aynı zamanda doktor olan ve iş adamlığı ile uğraşan Muharrem Usta halen Trabzonspor’da bu görevini devam ettirmektedir.

 

Tarihi Başarıları

Türkiye süper lig şampiyonluğunu yedi kez yaşayan Trabzonspor bunun yanında birçok kupa alarak yoluna devam etmiştir. Sekiz kez Türkiye Kupası alarak bu kupayı müzesine taşımıştır. Bir defa TFF Süper Kupası’nı da bu kupaların yanına koymayı başarabilmiştir. Toplamda yedi kez Cumhurbaşkanlığı ve beş kez Başbakanlık Kupası kazanan Trabzonspor birçok futbolcusuna da gol krallığı yaşatmıştır. Takımın ilk gol kralı seçilen ismi 22 gol ise Necmi Perekli’dir. Şota Arveladze oyuncusu ise 25 gol ile bu rekorun üstüne çıkmış ve gol kralı olarak tarihe geçmiştir. Hami Mandıralı ise bu gol krallığı rekorunu 273 gol ile kırmıştır. Fatih Tekke’de Trabzonspor’un gol krallığı yaşayan ve rekor kıran bir diğer futbolcusudur. 31 gol ile rekor kıran bu futbolcu Trabzonspor tarihinde yerini almıştır. Son olarak 33 gol ile Burak Yılmaz transferden önce Trabzonspor’da gol krallığı yaşamıştır.

 

Efsane Futbolcular

Hami Mandıralı hem gol kralı olması hem de futbolda yaşadığı başarıları ile Trabzonspor içerisinde efsane futbolcular arasına girmiştir. Önce futbolculuk yapan sonrasında da teknik direktörlük yapan bu isim Trabzonspor’un efsane futbolcularından en önemlisidir. 16 yaşından itibaren Trabzonspor’da oynayan Fatih Tekke hem gol krallığı yaşayarak hem de uzun süre bu takımda oynayarak Trabzonspor’un efsane futbolcuları arasında yer almaktadır. Gürcü olan ve forvet de oynayan belirli bir süre sonra da teknik direktörlük yapan Şota Arveladze Trabzonspor’da on beş maçta forma giymiştir.

 

Hüseyin Avni Aker Stadyumu

1948 yılında temeli atılan stat 2010 yılında yenilenmiş 20.800 kişi olan kapasitesi 2008 ve 2010 yenilenmeleri ile 24.169’a artmıştır. Bu kapasite sayesinde daha fazla taraftar alabilen bu stat aynı zamanda daha da sağlamlaştırılmış hem de özelikleri geliştirilmiştir. Trabzonspor bu stat ve taraftar sayısı ile Türkiye’de taraftar sayısı fazla olan dördüncü spor kulübü olarak tarihe geçmiştir. 1951 yılında kullanıma açılan Stadyum Gençlik ve Spor Bakanlığı’na aittir. Hüseyin Avni Aker stadının restoresi 2016 yılı ile tekrar tamamlanmıştır. Ancak takımın seyircisiz oynama cezası bulunduğu için açılışı yapılamamıştır. Akyazı’da bulunan bu stat 2016 yılı içerisinde açılacaktır. Lig içerisinde bu stat da altı iç saha maçı oynayamayan Trabzonspor yedinci hafta hem açılış yapıp hem de o hafta iç saha maçını bu stat da gerçekleştirecektir. Kapasite sayısını iyice artıran bu stat ile Trabzonspor 2016-2017 sezonunu geçirecektir. 41.461 kapasitesi ile Türkiye sıralamasına girebilmiştir.

 

Trabzonspor Tesisleri

Mehmet Ali Yılmaz ismini taşıyan Trabzonspor Tesisleri’nin temeli 1983 yılında atılmıştır. Çalışmalar 1985 yılında tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. Bu tesislere 2004 yılında yeni ek binalar eklenerek tesis özellikleri ve kapasitesi arttırılmıştır.

 

Trabzonspor Amblemi

Trabzonspor birleşiminde yer alan İdmanocağı takımı Trabzonspor amblemi için koyu bordo rengini önermiş ve takımın renklerinden biri bu renk olmuştur. Birleşimin diğer takımı olan İdmangücü ise Trabzonspor renklerine mavi rengini istediği için takımın diğer rengi mavi olarak belirlenmiştir. Bu iki rengin yanında tek yıldızının ve T, S harflerinin yer aldığı amblem tasarımı yapılmış hem formalarda hem de lisanslı ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. Trabzonspor renklerinden biri olan mavinin Karadeniz’i simgelediği söylense de tam olarak bu rengin konulmasının nedeni bilinmemektedir. Trabzonspor bordo, mavi renklerine sadece formalarında ve lisans ürünlerinde yer vermemiş bunun yanında stat ve tesislerinde de bu renkleri kullanmıştır. Amblem için seçilen bu iki renk tamamen iki takımın tercihi ile gerçekleşmiştir. O günden bu güne önce kırmızı beyaz olarak sonra ise bordo mavi olarak yoluna devam eden Trabzonspor 1. Lig de yer almaktadır.

 

2016-2017 Aktif Kadrosu

Kaleci olarak Recep Onur Kıvrak ile Esteban Alvarado Brown ve Uğurcan Çakır görev yapmaktadır. Defans oyuncuları ise Jan Durica, Uğur Demirok, Zeki Yavru, Luis Ezequiel Ibanez, Mustafa Yumlu, Mustafa Akbaş, Serge Akakpo olarak sıralanmıştır. Orta saha oyuncuları ise Okay Yokuşlu, Güray Vural, Mehmet Ekici, Ogenyi Onazi, Yusuf Erdoğan, Matus Bero, Aytaç Kara, Yusuf Yazıcı, Albülkadir Ömür olarak yer almaktadır. Forvet oyuncuları Fabian Andres Castillo Sanchez, Muhammed Demir, Hyun-Jun Suk, Dame N’Doye, Ramil Sheydaev olarak sıralanmıştır. 2016 2017 sezonu oyuncuları için teknik direktör olarak Ersun Yanal gelmiştir. Takımı Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde çalıştırmaya başlayan Ersun Yanal 2016 ve 2017 sezonu hazırlıklarına başlamıştır. 2016- 2017 sezonu içerisinde gerçekleşen ilk üç maçında ise Trabzonspor ilk hafta 2-0 Kasımpaşa’ya karşı galibiyet göstermiş ancak ikinci hafta Gaziantepspor’a 1-0 yenilmiştir. Son olarak üçüncü hafta ise Ankara Temsilcisi Osmanlıspor’a kendi evinde 2-0 mağlup olmuştur. Dördüncü hafta maçını ise Trabzonspor cumartesi günü Alanyaspor ile yapacaktır. Bu maçlardan sonra Trabzonspor yedinci hafta da kendi stadına geçebilecektir.